Mersey Blues

- An engaging and nostalgic saga of life after the war

af

indgår i serie Emma pack size


Mersey Blues
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-4 uger
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
25-06-2009
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
448
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

For three friends, life after the Great War will never be the same again... Mersey Blues is a heart-rending portrayal of Liverpool in the years between the wars - of the rebuilding of the city, and the people's dreams of peace, from bestselling author Lyn Andrews. Perfect for fans of Anne Baker, Dilly Court and Sheila Newberry. Mersey Blues is the sequel to Lyn Andrews' much-loved wartime saga, Mist Over The Mersey.The Great War had ended and Scotland Road was left to count the cost. Many young men had not come back; those who had would never be the same again. Dee Chatterton and Abbie Kerrigan had seen the horrors of war for themselves as nurses in military hospitals abroad. While Abbie settled down in the familiar surroundings of Scotland Road, for others, different horizons beckoned. Dee went to live in Canada, while their friend Hannah Harvey became personal nurse to none other than Richard, seventh Earl of Ashenden, badly injured in the war. Moving to the splendours of Ashenden Hall was to bring her unimagined happiness, but also the heartache of being separated for ever from her family and friends. What readers are saying about Mersey Blues: 'Very good read, just could not wait to read it. Brilliant writer''I enjoyed the story so much I immediately bought another Lyn Andrews. Somehow I just flew through the pages, which I think shows that the pace keeps you turning the pages''Five stars'

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
25-06-2009
ISBN13:
9780755341887
Vægt:
312 g
Dybde:
29 mm
Bredde:
133 mm
Højde:
197 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Mersey Blues is a nostalgic saga of life after the First World War, and the differing paths taken by three best friends. This is the sequel to Lyn Andrews' much-loved novel, Mist Over The Mersey.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082