Lige nu: Få fri fragt Fri fragt Se tilbud

Lyset vi mistede

af


Lyset vi mistede
Du sparer 20% fra forlagets pris
  • Leveringstid Kan desværre ikke skaffes
Køb til medlemspris og få altid fri fragt.
Prøv 14 dage gratis (herefter 99,-/md.).

Læs mere om Saxo Premium her.
  • Op til 70% rabat
  • Fri fragt
  • Stream 40.000 e- og lydbøger
Format:
Bog, hæftet
Udgivelsesdato:
21-08-2017
Sprog:
Dansk
Sidetal:
352
Læsernes anmeldelser
(0 anmeldelser)
  1. Beskrivelse

    "Lyset vi mistede" er en roman om den store kærlighed af Jill Santopolo, der tager den 11. September 2001 som sit omdrejningspunkt.

    Lucy og Gabe er der for hinanden da World Trade Center angribes i 2001. Imens verden forandrer sig, så forandrer de sig med den. Et specielt bånd opstår mellem dem, men da deres drømme trækker dem i forskellige retninger, må de skilles. I årene efter har de stadig kontakt, og det stærke bånd forbliver stærkt. Er det den store kærlighed?

    "Lyset vi mistede" er perfekt læsning til fans af Jojo Moyes og David Nicholls.

    Andre udgaver:

    Bog, paperback
    Lydbog, download
    E-bog, ePub

  2. Yderligere info
    ISBN13:
    9788711566923
    Originaltitel:
    The Light We Lost
    Vægt:
    502 g
    Dybde:
    25 mm
    Bredde:
    155 mm
    Højde:
    226 mm
    Format:
    Hæftet
    Udgave:
    1
    Originalsprog:
    Dansk
    • Forlagets beskrivelse

      LYSET VI MISTEDE er en følelsesmæssig pageturner til dig, der elskede Jojo Moyes MIG FØR DIG og David Nicholls SAMME DAG, NÆSTE ÅR. En roman om drømme, skæbne, jalousi, tilgivelse - og kærlighed. Om parforhold på godt og ondt. Om at turde tage en chance og satse alt.  

      Lucy og Gabe er begge studerende i New York, da de mødes første gang 11. september 2001. Mens byen er i undtagelsestilstand, finder de trøst i hinanden på en dag, der forandrer deres liv - og verden - for altid. Fordi deres første møde fandt sted under så usædvanlige og dramatiske omstændigheder, er der fra start et særligt bånd mellem Lucy og Gabe. Men da Gabe forfølger en drøm om at blive krigsfotograf og rejser til Mellemøsten, og Lucy ønsker at blive i New York og arbejde med tv, må deres veje skilles. Over de følgende tretten år er de sammen og fra hinanden af flere omgange. Størstedelen af tiden er der kontinenter imellem dem, men det særlige bånd forbliver intakt. Til sidst bliver Lucy stillet overfor et svært valg. Var det skæbnen, at de i første omgang blev ført sammen? Er det det rette valg ikke at give kærligheden en chance til?

       

      "Santopolo skriver om lidenskab, skæbne, kærlighed, og hvad det vil sige at være et godt menneske. En smuk og gribende historie, der vil begejstre læsere verden over." - Kirkus

      "Sammenligningerne med David Nicholls? Samme dag, næste år er oplagte, men den her har mere tyngde." - Booklist

      "En rørende fortælling om alt det, vi ofrer for kærligheden og vores drømme." - Real Simple

      "Den type bog, man læser i ét langt stræk. Fans af Samme dag, næste år af David Nicholls vil elske den." - Stylist Magazine

      "Årets kærlighedshistorie i 2017; med en slutning, der gør stort indtryk." - Redbook

      "Hav lommetørklæderne klar. Den her bog vil hage sig fast i dit hjerte fra første side og efterlade dig knust, længe efter du er færdig." - Bustle

       

  3. Anmeldelser

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.