Bog, hæftet Lyset vi mistede af Jill Santopolo

Lyset vi mistede

(Bog, hæftet)

Kunder (7 anmeldelser)

"Lyset vi mistede" er en roman om den store kærlighed af Jill Santopolo, der tager den 11. September 2001 som sit omdrejningspunkt.

Lucy og Gabe er der for hinanden da World Trade Center angribes i 2001. Imens verden forandrer sig, så forandrer de sig med den. Et specielt bån... Læs mere

"Lyset vi mistede" er en roman om den store kærlighed af Jill Santopolo, der tager den 11. September 2001 som sit omdrejningspunkt.

Lucy og G... Læs mere

Produktdetaljer:

Sprog:
Dansk
Originaltitel:
The light we lost
ISBN-13:
9788711566923
Sideantal:
351
Udgivet:
21-08-2017
Udgave:
1
Vis mere

Sæt bog på liste

  • Bogliste


Andre udgaver:

(Bog, indbundet), Dansk
kr. 1.589,35
(E-bog, ePub), Dansk
kr. 199,95
(Lydbog, download), Dansk
kr. 149,95
Leveringstid
1-2 hverdage
Leveres senest
23-11-2017

kr. 299,95
Fragt
Gratis

kr. 239,95
Fri fragt

Du tilmelder dig Saxo Premium medlemskab til 99 kr. hver måned - Prøv 14 dage gratis (gælder nye medlemmer). Læs mere om vores forskellige typer medlemskab her

Til dig, der elsker bøger

Læs mere om medlemskab
Op til 70% rabat Fri fragt
Udvidet returret Ingen binding


SAXO's beskrivelse

"Lyset vi mistede" er en roman om den store kærlighed af Jill Santopolo, der tager den 11. September 2001 som sit omdrejningspunkt.

Lucy og Gabe er der for hinanden da World Trade Center angribes i 2001. Imens verden forandrer sig, så forandrer de sig med den. Et specielt bånd opstår mellem dem, men da deres drømme trækker dem i forskellige retninger, må de skilles. I årene efter har de stadig kontakt, og det stærke bånd forbliver stærkt. Er det den store kærlighed?

"Lyset vi mistede" er perfekt læsning til fans af Jojo Moyes og David Nicholls.

Forlagets beskrivelse

LYSET VI MISTEDE er en følelsesmæssig pageturner til dig, der elskede Jojo Moyes MIG FØR DIG og David Nicholls SAMME DAG, NÆSTE ÅR. En roman om drømme, skæbne, jalousi, tilgivelse - og kærlighed. Om parforhold på godt og ondt. Om at turde tage en chance og satse alt.  

Lucy og Gabe er begge studerende i New York, da de mødes første gang d. 11. september 2001. Mens byen er i undtagelsestilstand, finder de trøst i hinanden på en dag, der forandrer deres liv - og verden - for altid. Fordi deres første møde fandt sted under så usædvanlige og dramatiske omstændigheder, er der fra start et særligt bånd mellem Lucy og Gabe. Men da Gabe forfølger en drøm om at blive krigsfotograf og rejser til Mellemøsten, og Lucy ønsker at blive i New York og arbejde med tv, må deres veje skilles. Over de følgende tretten år er de sammen og fra hinanden af flere omgange. Størstedelen af tiden er der kontinenter imellem dem, men det særlige bånd forbliver intakt. Til sidst bliver Lucy stillet overfor et svært valg. Var det skæbnen, at de i første omgang blev ført sammen? Er det det rette valg ikke at give kærligheden en chance til?

 

"Santopolo skriver om lidenskab, skæbne, kærlighed, og hvad det vil sige at være et godt menneske. En smuk og gribende historie, der vil begejstre læsere verden over." - Kirkus

"Sammenligningerne med David Nicholls Samme dag, næste år er oplagte, men den her har mere tyngde." - Booklist

"En rørende fortælling om alt det, vi ofrer for kærligheden og vores drømme." - Real Simple

"Den type bog, man læser i ét langt stræk. Fans af Samme dag, næste år af David Nicholls vil elske den." - Stylist Magazine

"Årets kærlighedshistorie i 2017; med en slutning, der gør stort indtryk." - Redbook

"Hav lommetørklæderne klar. Den her bog vil hage sig fast i dit hjerte fra første side og efterlade dig knust, længe efter du er færdig." - Bustle

 

Bibliotekernes beskrivelse
Den 11. september 2001 mødes Lucy og Gabe for første gang. De bliver forelsket, men skæbnen vil at deres veje skal skilles. Igennem de næste 13 år har de kun sporadisk kontakt, men Lucy tænker stadig på om Gabe er den eneste ene.

Kundernes boganmeldelser af Lyset vi mistede

Anmeld bogen og vær med i konkurrencen om gavekort – læs mere her.

5 ud af 5 mulige stjerner, baseret på 2 anmeldelser.

Rikke Maul J
20-11-2017 (Bog, hæftet)

Historien er sådan set god, jeg skulle bare rigtig langt ind i bogen før den fangede mig.
Jeg tror at det er måden den er skrevet på, som et lang brev eller enetale. ( så sagde du.. så gjorde du..)
Jeg har aldrig før læst en bog hvor jeg har siddet og været så irriteret over måden det er skrevet på.
Jeg tror man enten elsker eller hader den her, jeg er nok mest til det sidste.

Winnie J
25-10-2017 (E-bog, ePub)

Anmeldereksemplar fra Forlaget Lovebooks 

Lyset vi mistede af Jill Santopolo


Denne bog er en af de sværeste jeg har læst, jeg elsker historien og alt hvad den omhandler, men jeg skulle langt ind i bogen, inden jeg rigtig blev fanget af den. Jeg elsker kærlighedshistorier og denne her er tæt på at koge over af det, men den køre meget i ring, og det kan blive lidt kedeligt. Og bogen er skrevet som et langt brev, én lang fortælling, måske er det derfor den er svær at komme igennem, da det er en, for mig som læser uvant fortællermåde, på trods af alt det gode i den. Det er en meget aktuel historie i de valg vi tager som mennesker, som kærester, forældre og ikke mindst vores valg i døden. En smuk historie, men for mig skrevet på en forkert måde. Er du begejstret for forfattere som Jojo Moyes og David Nicholls, er dette også historien for dig.

Fra bogen: “Lucy og Gabe er begge studerende i New York, da de mødes første gang d. 11. september 2001. Mens byen er i undtagelsestilstand, finder de trøst i hinanden på en dag, der forandrer deres liv - og verden - for altid. Fordi deres første møde fandt sted under så usædvanlige og dramatiske omstændigheder, er der fra start et særligt bånd mellem Lucy og Gabe. Men da Gabe forfølger en drøm om at blive krigsfotograf og rejser til Mellemøsten, og Lucy ønsker at blive i New York og arbejde med tv, må deres veje skilles. Over de følgende tretten år er de sammen og fra hinanden af flere omgange. Størstedelen af tiden er der kontinenter imellem dem, men det særlige bånd forbliver intakt. Til sidst bliver Lucy stillet overfor et svært valg. Var det skæbnen, at de i første omgang blev ført sammen? Er det det rette valg ikke at give kærligheden en chance til?”

HanneLis
24-10-2017 (E-bog, ePub)

Jeg må nok erkende at hvis det ikke havde været et anmeldereksemplar, havde jeg nok lagt bogen fra mig. 
Det der egentligt er mig mest imod ved bogen er skrivestilen. Jeg er ikke særligt meget til at man skriver en historie, som fortælling/enetale til et andet menneske. Jeg bliver først grebet af bogen ca. 200 sider inde, hvor jeg syntes at de ringe bogen køre i bliver lidt større. Der kommer lidt mere dybde, ellers har bogen bare været en overfladist fortælling der køre meget i samme rille.
Når det så er sagt og man kigger bort fra skrivestilen. Er det egentligt et rimeligt relevant emne om hvad der ændres i et menneske når der sker tragiske begivenheder. 
Historien starter faktisk med terrorangrebet på tvillingetårnene i New York d 11/9 2001. Ikke at hovedpersonerne befinder sig i tårnene eller har anden relevant tilknytning andet end det chok alle amerikanere fik. Men det ændrede noget i den opfattelse af hvordan man bliver lykkelig. Det er lidt som om at ens grundværdier bliver skubbet lidt af alt den sorg, sådan en tragedie efterlader hos et helt land. Så pludselig bliver målsætningen at hvis jeg døde i morgen, ville jeg så have været lykkelig og gjort en forskel sådan at jeg ikke går i glemslen?
Bogen handler i bund og grund om, hvad man vil opgive for at opnå sine drømme og passioner. Er kærligheden vigtigere end følelsen af at have gjort en forskel? Eller er det beslutningen om at dokumentere verdens grusomheder, sådan at man sammen kan gøre en forskel. Hvad er værd at ofre alt for?
Så hvis jeg skal lave et sammensurium af bogen er det en anderledes bog om en verden i krig, og kampen for at finde den dybere mening med livet. 
Bogen er et anmeldereksemplar fra Lindhardt og Ringhof.
Vis alle 7 anmeldelser
for at skrive en anmeldelse.

Se andre bøger, der handler om:

Bogens kategori:

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.