Knights V Dinosaurs: A Bloomsbury Young Reader

- Purple Book Band

af

indgår i serie Bloomsbury Young Readers


Knights V Dinosaurs: A Bloomsbury Young Reader
Du sparer Spar kr. 7,89 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 4-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 08-06-2022
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
32
Målgruppe:
From 6 to 7 years

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

An entertaining, mischievous tale, ideal for children practising their reading at home or in school.Joe doesn't play with his toys much any more - he prefers the exciting games on his tablet. But he keeps waking up to an untidy bedroom with his toys scattered everywhere! Could it have something to do with Roaring Rita the dinosaur and Sir Clanky the knight? This action-packed story of friendship and compromise from much-loved author Tony Bradman (author of Through My Window and Dilly the Dinosaur) is perfect for fans of Toy Story and for children who are learning to read by themselves and for Key Stage 1. It features engaging illustrations by Yvonne Campedel and quirky characters young readers will find hard to resist.Bloomsbury Young Readers are the perfect way to get children reading, with book-banded stories by brilliant authors like Julia Donaldson. They are packed with gorgeous colour illustrations and include inside cover notes to help adults reading with children, as well as ideas for activities related to the stories. All books are quizzed for Accelerated Reader, and guided reading notes written by the Centre for Literacy in Primary Education (CLPE) are available at bloomsburyguidedreading.com.'Every child needs a Bloomsbury Young Reader. Fun, stretching, just the right length, full of adventurous vocabulary and punctuation.' (Julie-Ann McCulloch, Teacher)Book band: PurpleIdeal for ages: 6+

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
05-09-2019
ISBN13:
9781472963420
Vægt:
80 g
Bredde:
145 mm
Højde:
212 mm
Målgruppe:
From 6 to 7 years
Format:
Paperback
Forfatter

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080