King Flashypants and the Evil Emperor

- Book 1

af

indgår i serie King Flashypants


King Flashypants and the Evil Emperor
Du sparer Spar kr. 10,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Straks (sendes på e-mail)
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
E-bog, ePub
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
224
Målgruppe:
From c 6 years
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

The first in a fun new series - 'Brilliantly original and hilarious ... it's nearly as good as one of my books' David Walliams. 'One for fans of Horrid Henry and Tom Gates' The GuardianEdwin isn't an ordinary boy. He is a king, with a throne, and his own suit of armour and a castle with secret passages and everything.Every Friday, King Edwin spends all his money on chocolate for the peasants. But when the money runs out, Edwin finds himself in a fix. Cue the arrival of evil Emperor Nurbison, in his pointy-collared black cloak and accompanied by scary striding music. He has had his eye on Edwin's kingdom for a while and intends to use the peasants' unhappiness to his advantage!When the emperor builds a fake dragon out of a cow, green crepe paper, furry monster novelty slippers and two birthday cake candles, to scare the peasants, Edwin knows it's time to come up with the first sneaky plan he's ever had in his life ...

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback
Lydbog, CD

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
14-07-2016
ISBN13:
9781444929669
Målgruppe:
From c 6 years
Format:
ePub
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082