Killing by Colours

- The DCI Phelps Series

af

indgår i serie DCI Phelps

Killing by Colours
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 6-9 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 21-12-2022
  • Kan leveres før jul
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
18-09-2014
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
350

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A twisty and unputdownable detective crime novel perfect for fans of Agatha Christie, Dorothy L. Sayers, Faith Martin, J.R. Ellis, LJ Ross, Miss Marple and Midsummer Murders!'Killing by Colours' is the fourth instalment in Wonny Lea's DCI Martin Phelps series, set in the thriving Welsh capital city of Cardiff.When the body of the killer's first victim is discovered at a popular Cardiff leisure attraction, key elements of the murder link her death to a macabre colour-themed poem recently sent to DCI Phelps. As the body count rises, the killer teases the team by giving possible clues to the whereabouts of victims and the venues of potential murders, in the form of more poems. Are the killings random acts by a deranged individual, or is there something that links the victims to one another - and even to the DCI himself?Meanwhile, Martin's sidekick, DS Matt Pryor, is worried about the safety of his boss. Are his fears warranted? Is Martin Phelps on the colour-coded list of potential victims - or is he just the sounding board for the killer's bizarre poetry?_________________________________________Praise for Wonny Lea's INSANELY GRIPPING detective series:'A brilliant plot and an excellent story... Well done, Wonny Lea' ***** Amazon review'Brilliant. Full of local knowledge and twists in the plot. Definitely one that's hard to put down' ***** Amazon review'...I really enjoyed this book and I would recommend it to anyone interested in crime fiction. The plot was unusual and there is an unexpected twist at the end' ***** Amazon review'Again another brilliant story to carry on what should be a great series' ***** Amazon review'I am loving Wonny Lea with every book she does, they just get better' ***** Amazon review

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
18-09-2014
ISBN13:
9781783755813
Vægt:
240 g
Dybde:
20 mm
Bredde:
128 mm
Højde:
198 mm
Nummer i serien:
3
Format:
Paperback
Forfatter

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO162