Streaming af e- og lydbøger Stream e- og lydbøger Prøv gratis

Jacques Maritain CB

af

Du sparer 9% fra forlagets pris
Jacques Maritain CB
  • Leveringstid Kan desværre ikke skaffes
Køb til medlemspris og få altid fri fragt.
Prøv 14 dage gratis (herefter 79,-/md.).

Læs mere om Saxo Premium her.
  • Op til 70% rabat
  • Fri fragt
  • Stream 30.000 e- og lydbøger
Bog, ukendt format (kr. 629,95) (kr. 689,95)
  1. Beskrivelse

    The engaging and inquiring mind of French philosopher Jacques Maritain reflected on subjects as varied as art and ethics, theology and psychology, and history and metaphysics. Maritain's work on the theoretical groundings of politics arose from his diverse studies. In this book, distinguished theologian and political scientist James V. Schall explores Maritain's political philosophy, demonstrating that Maritain understood society, state, and government in the tradition of Aristotle and Aquinas, of natural law and human rights and duties. Schall pays particular attention to the ways in which evil appears in political forms, and how this evil can be morally dealt with. Schall's study will be of great importance to students and scholars of political science, philosophy, and theology.

  2. Yderligere info
    Udgivelsesdato:
    01-01-2000
    Sprog:
    Engelsk
    ISBN13:
    9780585114279
    Mærkat:
    Bog, ukendt format
    Format:
    Ukendt
  3. Anmeldelser

    Kundernes boganmeldelser af Jacques Maritain CB

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.