Find din pensumliste her

Du er her:
Jacques Maritain af James V. Schall

Jacques Maritain

- The Philosopher in Society

(E-bog, ePub)

Beskrivelse: The engaging and inquiring mind of French philosopher Jacques Maritain reflected on subjects as varied as art and ethics, theology and psychology, and history and me... Læs mere

The engaging and inquiring mind of French philosopher Jacques Maritain reflected on subjects as varied as art and ethics, theology and psychology, and... Læs mere

Produktdetaljer:

Sprog:
Engelsk
ISBN-13:
9780585114279
Sideantal:
1
Udgivet:
01-01-2000
Vis mere

Sæt bog på liste

  • Bogliste
kr. 259,95

kr. 159,95

Du tilmelder dig Saxo Plusmedlemskab til 69 kr. hver måned. Se hvordan du sparer tre måneders Plusmedlemskab her

Til dig, der elsker bøger

Læs mere om Plusmedlemskab
Op til 70% rabat Fri fragt
Udvidet returret Ingen binding



OBS!
E-bogen kan ikke læses på Kindle eller i iBooks. Du kan læse e-bogen på computer, tablet, smartphone og diverse e-bogslæsere. Du skal bruge et specielt læseprogram til din enhed. Læs mere om programmer, sidetal og print af e-bøger her.



Forlagets beskrivelse
The engaging and inquiring mind of French philosopher Jacques Maritain reflected on subjects as varied as art and ethics, theology and psychology, and history and metaphysics. Maritain's work on the theoretical groundings of politics arose from his diverse studies. In this book, distinguished theologian and political scientist James V. Schall explores Maritain's political philosophy, demonstrating that Maritain understood society, state, and government in the tradition of Aristotle and Aquinas, of natural law and human rights and duties. Schall pays particular attention to the ways in which evil appears in political forms, and how this evil can be morally dealt with. Schall's study will be of great importance to students and scholars of political science, philosophy, and theology.

Kundernes boganmeldelser af Jacques Maritain


Der er ingen anmeldelser af Jacques Maritain

for at skrive en anmeldelse.

Se andre bøger, der handler om:

Se også:

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.