Januartilbud: Spar op til 46% her

Bog, ukendt format Jacques Maritain CB af James V Schall

Jacques Maritain CB

(Bog, ukendt format)

Kunder (0 anmeldelser)

The engaging and inquiring mind of French philosopher Jacques Maritain reflected on subjects as varied as art and ethics, theology and psychology, and history and metaphysics. Maritain's work on the theoretical groundings of politics arose from his diverse studies. In this book, disti... Læs mere

The engaging and inquiring mind of French philosopher Jacques Maritain reflected on subjects as varied as art and ethics, theology and psychology, and... Læs mere

Produktdetaljer:

Sprog:
Engelsk
ISBN-13:
9780585114279
Udgivet:
01-01-2000
Vis mere

Sæt bog på liste

  • Bogliste

Leveringstid
Kan desværre ikke skaffes

Prisen er gældende for medlemmer af Saxo Premium. Få glæde af alle fordelene for kun 99 kr. hver måned. Læs mere om medlemskab her

Til dig, der elsker bøger

Læs mere om medlemskab
Op til 70% rabat Fri fragt
Udvidet returret Ingen binding
Fri streaming af 30.000+ e- og lydbøger


Bibliotekernes beskrivelse
The engaging and inquiring mind of French philosopher Jacques Maritain reflected on subjects as varied as art and ethics, theology and psychology, and history and metaphysics. Maritain's work on the theoretical groundings of politics arose from his diverse studies. In this book, distinguished theologian and political scientist James V. Schall explores Maritain's political philosophy, demonstrating that Maritain understood society, state, and government in the tradition of Aristotle and Aquinas, of natural law and human rights and duties. Schall pays particular attention to the ways in which evil appears in political forms, and how this evil can be morally dealt with. Schall's study will be of great importance to students and scholars of political science, philosophy, and theology.

Kundernes boganmeldelser af Jacques Maritain CB

Anmeld bogen og vær med i konkurrencen om gavekort – læs mere her.

Der er ingen anmeldelser af Jacques Maritain CB

for at skrive en anmeldelse.

Bogens kategori:

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.