Into the Tall, Tall Grass

- Reprint

af


Into the Tall, Tall Grass
Du sparer Spar kr. 13,74 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 6-10 hverdage
  • Forventet levering 04-05-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
336
Målgruppe:
From age 9
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

A Parents' Choice Gold Award Winner

"A must-have tale." --School Library Journal (starred review)

"Weaves together science and magic believably and sensitively." --Kirkus Reviews

"Pulls on the heartstrings, but gently." --Booklist A girl journeys across her family's land to save her grandmother's life in this captivating and magical debut that's perfect for fans of The Thing About Jellyfish. Yolanda Rodr guez-O'Connell has a secret. All the members of her family have a magical gift--all, that is, except for Yolanda. Still, it's something she can never talk about, or the townsfolk will call her family brujas--witches. When her grandmother, Wela, falls into an unexplained sleep, Yolanda is scared. Her father is off fighting in a faraway war, her mother died long ago, and Yolanda has isolated herself from her best friend and twin sister. If she loses her grandmother, who will she have left? When a strange grass emerges in the desert behind their house, Wela miraculously wakes, begging Yolanda to take her to the lone pecan tree left on their land. Determined not to lose her, Yolanda sets out on this journey with her sister, her ex-best friend, and a boy who has a crush on her. But what is the mysterious box that her grandmother needs to find? And how will going to the pecan tree make everything all right? Along the way, Yolanda discovers long-buried secrets that have made their family gift a family curse. But she also finds the healing power of the magic all around her, which just might promise a new beginning.

Andre udgaver:

Bog, hardback
E-bog, ePub
Lydbog, download

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
06-04-2021
ISBN13:
9781534449688
Målgruppe:
From age 9
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO081