Inferno

- Thomas Kydd 17

af

indgår i serie Thomas Kydd


Inferno
Du sparer Spar kr. 20,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 2-3 hverdage
  • Forventet levering 27-02-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
18-05-2017
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
464
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

'In Stockwin's hands the sea story will continue to entrance readers across the world' - Guardian1807. Captain Sir Thomas Kydd's famous sea action aboard Tyger has snatched his reputation from ignominy. He is the hero of the hour. But though Britain's Navy remains imperious, a succession of battles has seen Napoleon victorious on mainland Europe. In an attempt to prevent the French from taking control of Denmark's navy, Kydd's great friend Nicholas Renzi - now Lord Farndon - is sent on a desperate diplomatic mission to persuade the Danes to give up their fleet to Britain. But the Danes are caught between two implacable forces and will not yield, opting instead for the inferno of battle . . .********************What readers are saying about INFERNO'An absolute must' - 5 stars'His books are always awesome, and Inferno is no exception' - 5 stars'As always, a great book' - 5 stars'Another great read in the series' - 5 stars'Another cracking read from an authoritative historical novelist' - 5 stars

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
18-05-2017
ISBN13:
9781444785463
Vægt:
318 g
Dybde:
28 mm
Bredde:
143 mm
Højde:
200 mm
Nummer i serien:
17
Nummer i serien:
17
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Perfect for fans of Patrick O'Brien, Bernard Cornwell, and swashbuckling adventure during the great Age of Sail: Inferno is the seventeenth novel in Julian Stockwin's acclaimed Captain Kydd series.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO032