If You Find This

af


If You Find This
Du sparer Spar kr. 22,88 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 04-02-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, hardback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
368
Målgruppe:
From age 9
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Mixing mystery and adventure in the tradition of Louis Sachar, Avi, and E.L. Konigsburg, If You Find This is the story of unlikely friendships, unexpected bravery and eleven-year-old Nicholas Funes's quest to prove his grandfather's treasure is real.

Nicholas is a math and music genius with no friends and a huge problem: His father has lost his job, and they'll have to sell their house, which holds the only memory Nicholas has of his younger brother. Just in time, Nicholas's senile grandfather arrives, filled with tales of priceless treasure he has hidden somewhere in town--but where?

With the help of misfit classmates, two grandfathers, a ghosthouse, hidden messages, s ances, and an uncanny mind for numbers, Nicholas stages a nursing home breakout, tangles with high schoolers in smugglers' tunnels, and gets swept up in a duel with the biggest bullies in the neighborhood. Will it be enough to find the treasure and save his house?

Andre udgaver:

Bog, paperback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
17-03-2015
ISBN13:
9780316240086
Vægt:
408 g
Dybde:
33 mm
Bredde:
142 mm
Højde:
195 mm
Målgruppe:
From age 9
Format:
Hardback
Udgave:
0
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO032