If I Knew You Were Going to be This Beautiful, I Never Would Have Let You Go

af


If I Knew You Were Going to be This Beautiful, I Never Would Have Let You Go
Du sparer Spar kr. 20,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-8 hverdage
  • Forventet levering 12-03-2021
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
30-10-2014
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
336
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Judy Chicurel's exquisitely written debut evokes the atmosphere of a 1970s summer in a close-knit working class community on Long Island. Katie and her young friends face a changing world, with prospects very different from those presented to their parents. The Vietnam War seems pointless to many but has devastated lives that remain broken even after the fighting is over. As, with bittersweet humour, the characters' experiences unfold, daily events mirror bigger issues: an illegal abortion is plotted; the town is sinking into an economic abyss forcing Katie's friends to leave in search of more promising horizons; drugs claim the lives of those often too high to recognise the danger until it is too late; and Katie dreams of a boy back from Nam who's still fighting a battle she doesn't understand. IF I KNEW YOU WERE GOING TO BE THIS BEAUTIFUL, I NEVER WOULD HAVE LET YOU GO touchingly conveys the magic of everyday living during a darkened time.

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
30-10-2014
ISBN13:
9781472221667
Vægt:
446 g
Dybde:
21 mm
Bredde:
155 mm
Højde:
234 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse An outstanding debut on Tinder Press for readers of Jennifer Egan and Anne Tyler, set in a working class Long Island community in the early 1970s.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO080