House of Glass

af


House of Glass
Du sparer Spar kr. 30,00 med Saxo Premium
  • Leveringstid 3-7 hverdage
  • Forventet levering 17-03-2021
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, hardback
Udgivelsesdato:
01-11-2018
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
224
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

I had a curious sense of being watched.June 1914 and a young woman - Clara Waterfield - is summoned to a large stone house in Gloucestershire. Her task: to fill a greenhouse with exotic plants from Kew Gardens, to create a private paradise for the owner of Shadowbrook. Yet, on arrival, Clara hears rumours: something is wrong with this quiet, wisteria-covered house. Its gardens are filled with foxgloves, hydrangea and roses; it has lily-ponds, a croquet lawn - and the marvellous new glasshouse awaits her. But the house itself feels unloved. Its rooms are shuttered, or empty. The owner is mostly absent; the housekeeper and maids seem afraid. And soon, Clara understands their fear: for something - or someone - is walking through the house at night. In the height of summer, she finds herself drawn deeper into Shadowbrook's dark interior - and into the secrets that violently haunt this house. Nothing - not even the men who claim they wish to help her - is quite what it seems.Reminiscent of Daphne du Maurier, this is a wonderful, atmospheric Gothic page-turner.A deeply absorbing, unputdownable ghost story that's also a love story; for readers who love Sarah Waters's The Little Stranger; Frances Hodges Burnett's The Secret Garden; Margaret Atwood's Alias Grace; Jane Harris's The Observations.

Andre udgaver:

Bog, paperback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
01-11-2018
ISBN13:
9780349007649
Vægt:
500 g
Dybde:
38 mm
Bredde:
142 mm
Højde:
218 mm
Format:
Hardback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse From the acclaimed author of Eve Green (a Richard & Judy pick) and Let Me Tell You About A Man I Knew, a compelling, wonderful historical gothic novel about lies, love and ghosts set against the backdrop of a Britain on the cusp of the First World War.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO081