Hotel Portofino

af


Hotel Portofino
Du sparer Spar kr. 20,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 1-2 hverdage
  • Forventet levering 18-08-2022
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, hæftet
Udgivelsesdato:
10-03-2022
Sprog:
Dansk
Sidetal:
384

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

J.P. O'Connell’s "Hotel Portofino" er en medrivende roman om en britisk familie, der under de brølende 1920’ere åbner et hotel langs den italienske riveria.

 

Hotel Portofino har kun været åbent i to uger, og der er allerede fyldt med problemer for ejeren, Bella Ainsworth. De fine gæster er besværlige og forvænte, og der mangler økonomi og medarbejdere. Samtidig forsøger en korrupt lokalpolitiker at få hende i fedtefadet hos Mussolini. Ægteskabt knirker samtidig, og hendes børn forsøger stadig at komme ovenpå igen efter første verdenskrig. Hendes søn Lucian forelsker sig i en ung kvinde, men alting skrider og familien befinder sig pludseligt i et virvar af kulørt kaos.

"Hotel Portofino" er et charmerende historisk drama, hvor J.P. O'Connell formår at skabe en levende fortælling fyldt med glamour og intriger.

Andre udgaver:

Bog, hardback
Bog, hæftet, brugt
Lydbog, download
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
10-03-2022
ISBN13:
9788740075670
Vægt:
515 g
Dybde:
32 mm
Bredde:
148 mm
Højde:
220 mm
Forlag:
Hr. Ferdinand
Format:
Hæftet
Udgave:
1
Originalsprog:
Engelsk
Forfatter
Forlagets beskrivelse Hotel Portofino er fortællingen om en britisk familie, der i de brølende tyvere åbner et overdådigt hotel på Italiens magiske riviera.

Der er kun gået to uger, siden Hotel Portofino slog dørene op, men problemerne hober sig allerede op for ejeren, Bella Ainsworth. Hun mangler både penge og personale, og hendes fine gæster er krævende og svære at stille tilfredse. Derudover er hun blevet skydeskive for en udspekuleret og korrupt lokalpolitiker, der er opsat på at kaste hende for løverne i Mussolinis Italien.

For at gøre ondt værre er der knas i ægteskabet, og inden længe opdager Bella, at hendes mand har intrigeret bag hendes ryg. I løbet af sommeren 1926 går det op for Bella præcis hvor langt han er villig til at gå for at sikre sin formue og sin status. Samtidig kæmper hendes børn stadig med at komme sig efter første verdenskrig, og da en potentiel partner for sønnen Lucian melder sin ankomst, rettes alles blikke mod den unge kvinde. Men intet går helt efter planen, og det skal få vidtrækkende konsekvenser for hele familien.

Hotel Portofino udspiller sig på den betagende italienske riviera. Det er en historie om personlig vækkelse i en tid præget af global forandring, med den unikke italienske kultur, kogekunst og kærlighed, som fortryller alle der har slået sig ned i landet som bagtæppe. Perfekt til fans af The Crown og Downton Abbey – tilføjet en god portion italiensk charme.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080