I dag får du fri fragt på alle bøger

Du er her:
  • Engelske bestsellers - Must read

Engelske bestsellers - Must read

Vi hos Saxo elsker gode bøger. om de er danske eller engelske. Derfor har vi samlet en række rigtig gode titler på engelsk, prøv noget nyt og gå i krig med engelsk bog. Du vil opleve at nogle bøger blive endnu bedre når de læses på deres oprindelige sprog.

Se udvalget nedenfor.


Wonder

Wonder

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Whatever you're thinking, it's probably worse.'Auggie wants to be an ordinary ten-year-old. He does …

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 99,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 79,95

(1 anmeldelser)

Wonder

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

'My name is August. I won't describe what I look like. Whatever you're thinking, it's probably worse…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 44,95
Læs mere

Tell the Wolves I'm Home

Tell the Wolves I'm Home

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

My sister Greta and I were having our portrait painted by our Uncle Finn that afternoon because he k…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 99,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 79,95

Tell the Wolves I'm Home

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

There's only one person who has ever truly understood fourteen-year-old June Elbus, and that's her u…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 49,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 29,95

Hotel on the Corner of Bitter and Sweet

Hotel on the Corner of Bitter and Sweet

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

You just gave me hope, Henry. And sometimes hope is enough to get you through anything' 1986, The Pa…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 74,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 44,95

Hotel on the Corner of Bitter and Sweet

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

The Panama Hotel in Seattle has been boarded up for decades, but the new owner has made a startling …

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 109,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 89,95

The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

The multi-million-copy-bestselling first novel from the author of THE INVENTION OF WINGS. THE SECRET…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 109,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 89,95

Homegoing

Homegoing

Bog, hardback

Sprog: Engelsk

Winner of the NBCC's John Leonard First Book Prize

A New York Times 2016 Notable Book
<…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 249,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 199,95

Homegoing

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

Effia and Esi: two sisters with two very different destinies. One sold into slavery; one a slave tra…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 64,95
Læs mere

The Twelve Tribes of Hattie

Twelve Tribes of Hattie

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

Fifteen years old and blazing with the hope of a better life, Hattie Shepherd fled the horror of the…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 44,95
Læs mere

The Twelve Tribes of Hattie

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

NEW YORK TIMES BESTSELLER'I can't remember when I read anything that moved me quite this way, besid…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 129,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 99,95

Swamplandia!

Swamplandia!

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

And then a mysterious figure called Bird Man guides Ava into a perilous part of the swamp called the…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 109,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 89,95

Swamplandia!

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

In the Florida Everglades, gator-park Swamplandia! is in trouble. Its star performer, the great beau…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 64,95
Læs mere

Major Pettigrew's Last Stand

Major Pettigrew's Last Stand

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

Major Ernest Pettigrew is perfectly content to lead a quiet life in the sleepy village of Edgecombe …

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 99,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 59,95

Major Pettigrew's Last Stand

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

An enchanting, humorous and heart-warming novel set in an English villageA Richard & Judy Book Club …

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 109,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 89,95

The God of Small Things

The God of Small Things

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

"The God of Small Things" vandt den prestigefyldte Booker pris i 1997. Arundhati Roys velskrevne, mo…

Se mere om bogen

Leveringstid:
1-3 hverdage
Pris
kr. 79,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 64,95

Mosquitoland

Mosquitoland

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

A debut novel of astounding power and heart, MOSQUITOLAND is perfect for fans of Rainbow Rowell, Joh…

Se mere om bogen

Leveringstid:
2-3 hverdage
Pris
kr. 129,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 99,95

Mosquitoland

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

A story of the difficulties we face and the strength we find to overcome them. For those who loved L…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 24,95
Læs mere

The Readers of Broken Wheel Recommend

Readers of Broken Wheel Recommend

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

The International Bestseller Sara is 28 and has never been outside Sweden except in the (many) boo…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 44,95
Læs mere

The Poisonwood Bible

The Poisonwood Bible

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Barbara Kingsolver's acclaimed international bestseller tells the story of an American missionary f…

Se mere om bogen

Leveringstid:
5-8 hverdage
Pris
kr. 84,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 69,95

A Long Way Gone

Long Way Gone

E-bog, ePub

Sprog: Engelsk

My new friends have begun to suspect I haven't told them the full story of my life."e;Why did yo…

Se mere om bogen

Leveringstid:
Straks (sendes på e-mail)
Pris
kr. 84,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 44,95

A Long Way Gone

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

My new friends have begun to suspect I haven't told them the full story of my life.

"Why di…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 119,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 94,95

Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

Bog, paperback

Sprog: Engelsk

Dolls: red or black; capsules or tablets; washed down with vodka or swallowed straightfor Anne, Neel…

Se mere om bogen

Leveringstid:
4-6 hverdage
Pris
kr. 149,95
Læs mere
Medlemspris
kr. 119,95

Din personlige bogassistent

Han følger dig rundt og finder nye anbefalinger, baseret på de bøger du kigger på.

Skjul bogassistenten

Få løbende anbefalinger fra din personlige bogassistent, mens du kigger rundt her på siden.