Greenwash Effect

- Corporate Deception, Celebrity Environmentalists, and What Big Business Isn?t Telling You about Their Green Products and Brands

af


Greenwash Effect
Du sparer Spar kr. 25,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Straks (sendes på e-mail)
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
E-bog, ePub
Udgivelsesdato:
05-08-2014
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
280
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Going green is the new black for big business. But how real is the climate-friendly revolution thats being advertised? Toyota would like us to think that Mother Nature drives a Prius, Ford wants us to Join the Green Revolution, and McDonalds has painted its golden arches green. Facebook has even friended Greenpeace. All across the globe big corporations are spending big bucks trying to convince us that their policies, actions, and products are earth friendly. But are big brands and the celebrities endorsing them really as green as they claim?In The Greenwash Effect, Guy Pearse looks behind the corporate faade in the tradition of Fast Food Nation and No Logoand what he finds will startle you. Nothing is sacred and no one is safe from scrutiny: not the World Wildlife Fund or Earth Hour, not Apple or Google, not Oprah or Leonardo DiCaprio. The Greenwash Effect is an entertaining and practical book that helps consumers to pick the truly green businesses from the greenwashers and to demand a higher environmental standard from all.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
05-08-2014
ISBN13:
9781629140759
Forlag:
Skyhorse
Format:
ePub
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082