Ghosts of Weirdwood
Du sparer Spar kr. 25,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 6-10 hverdage
  • Forventet levering 06-05-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, hardback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352
Målgruppe:
From age 8
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

In Ghosts of Weirdwood, William Shivering and Christian McKay Heidicker's second action-packed and hilarious adventure, two thieves and their ghost friend wage a battle against a shadowy magical organization intent on opening a Rift between the worlds of the living and the dead. Perfect for fans of Rick Riordan and Brandon Mull W]ill delight and satiate those besotted with Harry Potter, Percy Jackson, Artemis Fowl, Miss Peregrine, the Spiderwicks. --New York Times Book Review on Thieves of Weirdwood Fresh off of heroically saving their city from nightmarish monsters, 12-year-old reformed thieves Arthur and Wally are determined to become Novitiates of the Wardens of Weirdwood--defenders of the border between the Real and Imaginary worlds. Their mission: defeat the Order of Eldar, a shadowy group that exploits the creatures of the Fae for their own gain. When the Order opens what seems to be a Rift between the worlds of the living and the dead, they set up a menagerie of ghosts to make money off those grieving for their lost loved ones. As spirits begin to cross over into Kingsport, Arthur, Wally, and their ghost companion, Breeth, will have to return a fleet of dead souls to the other side of the Veil. Perfect for fans of Tristan Strong Punches a Hole in the Sky and Keeper of the Lost Cities.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
06-04-2021
ISBN13:
9781250302908
Nummer i serien:
2
Målgruppe:
From age 8
Format:
Hardback
Udgave:
0

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080