The Falcon Chronicles: Ghosts of the Forest

- Book 2 (Book 2)

af

indgår i serie The Falcon Chronicles


The Falcon Chronicles: Ghosts of the Forest
Du sparer Spar kr. 14,63 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 4-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 03-02-2022
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
224

Send som gave

Skal vi pakke ind og sende som gave til en, du holder af? Vælg gaveindpakning i kurven. Læs mere
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

From the DEADLY 60 TV presenter and BAFTA AWARD winner Steve Backshall, comes the second novel in THE FALCON CHRONICLES series, GHOSTS OF THE FOREST. Catch up with Saker and Sinter as they reunite to save endangered orang utans in this vivid adventure story.Saker and Sinter are travelling in Asia. Sinter is nursing in the shanties of Ho Chi Minh city. Saker is with the peace-loving Penan helping them protect the orang utans and save their own forest homes, as unscrupulous loggers wreak destruction. But they are being watched. And hunted. The Prophet has not forgiven their betrayal. Escaping the Clan takes Saker and Sinter on a deadly, dangerous journey through Vietnam, over the South China Sea back to Borneo. Deep in the jungle, they're reunited on their most daredevil and audacious mission yet, to save the endangered orang utans before they become ghosts of the forest. Beware the wooden bullet.Steve Backshall is the hugely popular and fearless presenter of the BBC kids' series DEADLY 60 and LIVE AND DEADLY as well as star of BBC's Strictly Come Dancing 2014.

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
17-07-2014
ISBN13:
9781444009644
Vægt:
240 g
Dybde:
21 mm
Bredde:
152 mm
Højde:
200 mm
Nummer i serien:
Book 2
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Deadly 60 TV presenter Steve Backshall returns with his second novel in the gripping Falcon Chronicles, filled with intrigue, adventure, exotic wildlife and dramatic locations. Perfect for fans of Anthony Horowitz and Charlie Higson adventure fiction.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO082