Crossing Ebenezer Creek

af


Crossing Ebenezer Creek
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Mangler, normalt 2-5 uger
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
240
Målgruppe:
From age 13
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

When Mariah and her young brother Zeke are suddenly freed from slavery, they join Sherman's march through Georgia. Mariah wants to believe that the brutalities of slavery are behind them, but even as hope glimmers, there are many hardships yet to come. When she meets a free black named Caleb, Mariah dreams in a way she never dared . . . of a future worth living and the possibility of true love. But even hope comes at a cost, and as the difficult march continues toward the churning waters of Ebenezer Creek, Mariah's dreams are as vulnerable as ever.

In this powerful exploration of a little-known tragedy perfect for fans of Ruta Sepetys, readers will never forget the souls of Ebenezer Creek.

A School Library Journal Best Book of 2017, Young Adult

Andre udgaver:

Bog, hardback
Bog, ukendt format
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
29-05-2018
ISBN13:
9781681196992
Vægt:
226 g
Dybde:
15 mm
Bredde:
139 mm
Højde:
208 mm
Målgruppe:
From age 13
Format:
Paperback
Udgave:
0
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse In this powerful exploration of a little-known tragedy, award-winning author Bolden sheds light on an unknown moment of the Civil War in a searing, poetic novel about the dream of freedom.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO081