Chaos

- Making a New Science (Anniversary)

af


Chaos
Du sparer Spar kr. 33,55 med Saxo Premium
  • Leveringstid 5-7 hverdage
  • Forventet levering 04-02-2020
Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem af Saxo Premium. De første 30 dage er gratis, derefter koster det 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om alle fordelene her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
01-09-2008
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
360
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

The million-copy bestseller by National Book Award nominee and Pulitzer Prize finalist James Gleick--the author of Time Travel: A History--that reveals the science behind chaos theory A work of popular science in the tradition of Stephen Hawking and Carl Sagan, this 20th-anniversary edition of James Gleick's groundbreaking bestseller Chaos introduces a whole new readership to chaos theory, one of the most significant waves of scientific knowledge in our time. From Edward Lorenz's discovery of the Butterfly Effect, to Mitchell Feigenbaum's calculation of a universal constant, to Benoit Mandelbrot's concept of fractals, which created a new geometry of nature, Gleick's engaging narrative focuses on the key figures whose genius converged to chart an innovative direction for science. In Chaos, Gleick makes the story of chaos theory not only fascinating but also accessible to beginners, and opens our eyes to a surprising new view of the universe.

Andre udgaver:

Bog, paperback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
01-09-2008
ISBN13:
9780143113454
Vægt:
453 g
Dybde:
30 mm
Bredde:
139 mm
Højde:
215 mm
Forlag:
Penguin Books
Målgruppe:
From age 18
Format:
Paperback
Udgave:
20
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo - din danske boghandel!

Hos os kan du handle som Gæst, Saxo-bruger eller Saxo Premium-medlem. Du bestemmer selv, og vores kundeservice sidder altid klar med hjælp.

Om medlemspriser hos Saxo

Hvis du køber til medlemspris, bliver du automatisk medlem og får del i de mange fede fordele. De første 30 dage er gratis for nye brugere, og derefter koster det kun 99,-/md. Medlemskabet fornyes automatisk, og du kan altid opsige det. Læs mere om fordelene ved Saxo Premium her.

Machine Name: SAXO030