Candle for a Corpse (Mitchell & Markby 8)

- A classic English village murder mystery

af


Candle for a Corpse (Mitchell & Markby 8)
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 01-11-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
11-01-1996
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
352
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

Secrets won't stay buried... Only now, twelve years after the mysterious disappearance of a teenage girl, will Mitchell & Markby begin to unravel the mystery in Candle for a Corpse, Ann Granger's eighth cosy Cotwolds crime novel in the Mitchell & Markby series. The perfect read for fans of Hamish McBeth, Agatha Christie and ITV's Midsomer Murders.'Enjoyable crime featuring credible characters in a recognisably real world' - Belfast Telegraph On an unseasonably chilly summer's day a macabre discovery is made in Bamford's ancient churchyard. A body, dead some twelve years, is unearthed in the Gresham family plot, too shallowly buried to be a legitimate interment, too recent to be the last Gresham officially laid to rest. Superintendent Alan Markby cannot resist the challenge to solve this twelve-year-old crime and suddenly his long-planned canal-barge holiday with Meredith Mitchell is in serious jeopardy. When the remains are identified as those of a local teenager, Kimberley Oates, reported missing at the time of the mysterious burial, his mind is made up. Her holiday postponed, to her secret relief, Meredith finds herself with more time than usual for village chat - and for a dinner party with the local MP that reveals more than either he or his formidable mother would like about his connection with the dead girl...What readers are saying about Candle for a Corpse:'If you like low key crime with plenty of humour and interesting characters and plot then you will enjoy this series!''Brilliant writer and a brilliant book''I feel like I know the heroine personally'

Andre udgaver:

E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
11-01-1996
ISBN13:
9780747249085
Vægt:
198 g
Dybde:
23 mm
Bredde:
114 mm
Højde:
181 mm
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse Candle of a Corpse is the eighth mystery in the gripping English village crime series by Ann Granger, combining intelligent plotting with warmth and humour

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080