Fri streaming af mere end 40.000 e- og lydbøger med Saxo Premium Stream e- og lydbøger Prøv gratis

American Gods

af


American Gods
Du sparer Spar kr. 25,00 med Saxo Premium
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
16-08-2004
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
736
Læsernes anmeldelser
(1 anmeldelser)
  1. Beskrivelse

    Efter at have tilbragt tre år i fængslet, tæller Shadow utålmodigt dagene ned til sin løsladelse. Men som dagene og timerne begynder at rinde ud, mærker han at det trækker op til storm. To dage før han bliver sat fri, omkommer Shadows kone i et mystisk biluheld.

    Forvirret og påvirket af hændelsen rejser Shadow hjem, hvor han møder den bizare Mr. Wednesday, som påstår at være en flygtning fra en fjern krig, en tidligere gud og kongen af Amerika. I "American Gods" drager de sammen afsted på en meget besynderlig rejse gennem staterne og opklarer undervejs en række mord, som blev begået hver vinter i en lillebitte amerikansk by.

    Et sted mellem Terry Pratchetts bundskøre eventyrfortællinger og George R.R. Martins episke og blodige fantasyunivers findes Neil Gaimans "American Gods", der er en overraskende, dybt underlig og meget spændende fantasyfortælling med mytologiske træk.

    Andre udgaver:

    Bog, paperback
    Bog, hardback
    Bog, ukendt format
    Lydbog, CD
    E-bog, ePub

  2. Yderligere info
    ISBN13:
    9780755322817
    Vægt:
    488 g
    Dybde:
    47 mm
    Bredde:
    130 mm
    Højde:
    198 mm
    Format:
    Paperback
    • Forlagets beskrivelse

      American Gods, the extraordinary, highly acclaimed epic novel from storytelling genius and international bestseller Neil Gaiman, was brought vividly to life this year in the hottest major TV show of 2017 , and Amazon Prime video series starring Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning and Gillian Anderson. For fans of The Book of Dust and Mythos by Stephen Fry.After three years in prison, Shadow has served his time. But as the days and hours until his release tick away, he can feel a storm brewing.Two days before his release date, his wife Laura dies in a mysterious car crash, in adulterous circumstances. Dazed, Shadow travels home, only to encounter the bizarre Mr Wednesday, who claims to be a refugee from a distant war, a former god and the king of America. Together they embark on a very strange journey across the States, along the way solving the murders which have occurred every winter in one small American town.But the storm is about to break . . .Disturbing, gripping and profoundly strange, Gaiman's epic novel sees him on the road to the heart of America.

    • Bibliotekernes beskrivelse

      The extraordinary, highly acclaimed novel from storytelling genius Neil Gaiman

  3. Anmeldelser

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.