All Day Is a Long Time

af


All Day Is a Long Time
Du sparer Spar kr. 45,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid Straks (sendes på e-mail)
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele.
Du kan prøve medlemskabet gratis i 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges.
Format:
E-bog, ePub
Udgivelsesdato:
18-01-2022
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
256
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

David Sanchezs first novelbrilliant, lyrical, hilarious, heartbreakingis the definitive handbook to hell and back . . . A stunning debut. Cristina Garca, author of Dreaming in CubanFor fans of Denis Johnson and Ocean Vuong: A captivating, searing, and ultimately redemptive debut novel about coming of age on Florida's drug-riddled Gulf Coast and the enigmatic connection between memory and self David has a mind that never stops running. He reads Dante andMoby Dick, he sinks into Hemingway and battles with Milton. But on Florida's Gulf Coast, one can slip into deep water unconsciously; at the age of fourteen, David runs away from home to pursue a girl and, on his journey, tries crack cocaine for the first time. He's hooked instantly. Over the course of the next decade, he fights his way out of jail and rehab, trying to make sense of the world around hima sunken world where faith in anything is a privilege. He makes his way to a tenuous sobriety, but it isnt until he takes a literature class at a community college that something within him ignites. All Day is a Long Timeis a spectacular, raw account of growing up and managing, against every expectation, to carve out a place for hope. We see what it means, and what it takes, to come back from a place of little controlto map ourselves on the world around, and beyond, us. David Sanchez's debut resounds with real force and demonstrates the redemptive power of the written word.

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback
E-bog, ePub

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
18-01-2022
ISBN13:
9780358571919
Forlag:
HMH Books
Format:
ePub
Forfattere

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Se andre bøger, der handler om

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO080