A Prince and a Spy

- The most anticipated spy thriller of 2021

af


A Prince and a Spy
Du sparer Spar kr. 15,00 med Shopping-fordele
  • Leveringstid 3-7 hverdage (Sendes fra fjernlager)
  • Forventet levering 22-06-2021
For at købe bogen til fordelspris skal du have et medlemskab med Shopping-fordele. Du kan prøve medlemskabet gratis de første 30 dage. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om medlemskaber og Shopping-fordele her.
Format:
Bog, paperback
Udgivelsesdato:
27-05-2021
Sprog:
Engelsk
Sidetal:
400
  • Beskrivelse
  • Yderligere info
  • Anmeldelser

'Master of the wartime spy thriller' - FINANCIAL TIMESIn the gripping new spy thriller from the Sunday Times bestselling author of Hitler's Secret, a Cambridge spy must unravel a dangerous mystery that goes all the way to the heart of the Third Reich - and the British Monarchy.________________Sweden, 1942 - Two old friends meet. They are cousins. One is Prince George, Duke of Kent, brother of the King of England. The other is Prince Philipp von Hessen, a committed Nazi and close friend of Adolf Hitler.Days later, the Prince George is killed in a plane crash in the north of Scotland. The official story is that it was an accident - but not everyone is convinced.There is even a suggestion that the Duke's plane was sabotaged, but with no evidence, Cambridge spy Tom Wilde is sent north to discover the truth . . .Dramatic, intelligent, and brilliantly compelling, A PRINCE AND A SPY is Rory's best WWII thriller yet - perfect for readers of Robert Harris, C J Sansom and Joseph Kanon._____________________________Praise for Rory Clements:'Political polarisation, mistrust and simmering violence' - The Times'A standout historical novel and spy thriller' - Daily Express'Enjoyable, bloody and brutish' - Guardian'A dramatic, twisty thriller' - Daily Mail'A colourful history lesson . . . exciting narrative twists' - Sunday Telegraph

Andre udgaver:

Bog, paperback
Bog, hardback

Vis mereVis mindre

Udgivelsesdato:
27-05-2021
ISBN13:
9781838773359
Vægt:
360 g
Dybde:
28 mm
Bredde:
129 mm
Højde:
198 mm
Forlag:
Bonnier Zaffre
Format:
Paperback
Forfattere
Bibliotekernes beskrivelse The thrilling follow up to the Sunday Times bestseller Hitler's Secret, as Tom Wilde returns to unravel a dangerous mystery that goes all the way to the heart of the Third Reich - and the British Monarchy.

Vis mereVis mindre

Vis mereVis mindre

Fandt du ikke hvad du søgte?

Hvis denne bog ikke er noget for dig, kan du benytte kategorierne nedenfor til at finde andre titler. Klik på en kategori for at se lignende bøger.

Velkommen til Saxo – din danske boghandel!

Hos os kan du handle som gæst, Saxo-bruger eller Premium-medlem – du bestemmer helt selv. Skulle du få brug for hjælp, sidder vores kundeservice-team klar ved både telefonerne og tasterne.

Om fordelspriser hos Saxo

For at købe bøger til fordelspris, skal du være medlem af Premium, Premium Shopping eller Premium Studie. De første 30 dage er gratis for nye medlemmer. Medlemskabet fornyes automatisk og kan altid opsiges. Læs mere om fordelene ved vores forskellige medlemskaber her.

Machine Name: SAXO081